Medus. Kaip medų laikyti? Kaip atskirti natūralų medų nuo dirbtinio? - Skaniausi patiekalų receptai! Kulinarija.
Bir 28, 2013
1665 Peržiūrų
0 0




Medus. Kaip medų laikyti? Kaip atskirti natūralų medų nuo dirbtinio?

Įkėlė
Medus. Kaip medų laikyti? Kaip atskirti natūralų medų nuo dirbtinio?

Medus. Kaip medų laikyti? Kaip atskirti natūralų medų nuo dirbtinio?

Medus – saldus, tąsus skystis, bičių gaminamas iš žieduose esančio nektaro. Tai natūralus saldiklis. Šviežias medus yra tirštas, tąsus, skaidrus. Medus – toks produktas, kuris turi antibakterinių savybių ir puikiai išsilaiko nepakitęs ilgą laiką. Tiesa, per ilgą laiką jis gali sukietėti, sutirštėti, susikristalizuoti, tapti neskaidrus, bet niekada nepraras maistingų medžiagų ir vitaminų. Nebent jis nekokybiškas… Kokybiškame meduje negali būti rūgimo požymių, medaus paviršius turi būti švarus. Jei medaus paviršiuje atsiranda tamsus sluoksnis, medus praranda aromatą, baktericidiškumą, padidėja rūgštingumas.

Ką daryti, jei medus susicukrėja?

Pakanka pašildyti indą, kuriame yra medus, karšto vandens, sušildyto iki 45 C temperatūros, vonelėje.

Kas bus, jei neteisingai laikysite medų?

Jis paprasčiausiai susicukrės, pradės sluoksniuotis, taps panašiu į sirupą, vadinasi, apačioje indo kristalizuosis, o viršuje bus labai skystas.

Kaip teisingai laikyti medų?

Medus laikomas stiklinėje, molinėje ar medinėje taroje tamsioje, vėsioje vietoje, ne aukštesnėje kaip +10 C temperatūroje (tik jokiu būdu ne šaldiklyje – šaltis, kaip ir karštis silpnina medaus gydomąsias savybes, geriausia vis tik laikyti kambario temperatūroje tamsioj vietoj). Reikėtų saugoti medų nuo drėgmės. Drėgnose patalpose medų galima laikyti tik sandariai uždarytą. Taip laikydami medų galėsite mėgautis juo ilgus metus :).

Ar galima medų kaitinti, virti arba naudoti su karšta arbata?
Jokiu būdu nekaitinkite medaus aukštesnėje, nei 45 C laipsnių temperatūroje! Pvz.: + 60 C laipsnių temperatūroje naikinasi visi hormonai, vitaminai ir fermentai esantys meduje.

Kaip atskirti kur dirbtinis, o kur natūralus medus?

Patikrinti tai galima ir namų sąlygomis. Tereikia turėti acto, jodo ir distiliuoto vandens :).
1. Šaukštelį medaus sumaišykite su trupučiu distiliuoto vandens. Tada į mišinį įlašinkit 4 lašus jodo. Mišinys tapo mėlynas? Tai reiškia tik viena: meduje yra krakmolo arba miltų…
2. Ant pusės šaukštelio medaus užlašinkit acto esencijos. Mišinys pradėjo putoti, šnypšti? Vadinasi, į medų įmaišyta kreidos…

3. Paprasčiausias būdas – pakabinus šaukštą medaus iš stiklainio ir, pasukus jį rankoje porą ratų, pažiūrėti, ar jis nenukris nuo šaukšto. 🙂

4. Pakabinkit skysto medaus iš puodo ar stiklainio ir pilkit jį atgal. Jei paviršiuje susidaro bokštelio formos pakilimas – medus tikras. Jei jo nėra – galima suabejoti medaus tikrumu ar kokybe. Vadinasi, tokiame produkte gali būti daug vandens arba sirupo.

Tai tiek :).

 





Recepto Kategorijos:
Straipsniai

Dar nėra komentarų

× Norėdami prisijungti prie diskusijos, turite prisijungti